O mnie

Danuta Onyszkiewicz

Z wykształcenia jestem antropolożką, z pasji włóczęgą, hobbystycznie fotografką i z zainteresowania dokumentalistką. Prowadziłam badania na temat polskiego folkloru, rytuałów i wierzeń związanych z dzisiejszymi kapliczkami w Polsce oraz performensu i widowisk żonglerów w Europie. Wiele lat spędziłam na poznawaniu różnych perspektyw związanych z Antropologią Wizualną i nowymi możliwościami dokumentalistycznymi. Od lat przygotowuje się do tej wyprawy śladami Bronisława Piłsudskiego zbierając informacje na temat różnych możliwości transportu międzykontynentalnego, podróżując samotnie autostopem i poszukując wiadomości na jego temat.

Spędziłam rok w Australii gdzie podróżowałam i robiłam kurs fotografii a później studiowałam na Uniwersytecie Brunel w Londynie, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kopenhaskim. Podczas wymiany studenckiej na Uniwersytecie Kopenhaskim poznałam nowe możliwości połączenia fotografii i dokumentalistyki, zaś badania terenowe i spotkane społeczności udowodniły mi, że podróżować można przy małych kosztach tylko trzeba mieć pomysł jak tego dokonać.

Antropologia Syberii zainteresowała mnie już od pierwszych wykładów, a w szczególności tematy szamanizmu, wierzeń ludowych, rytuału i obrzędu. Kiedy tylko było to możliwe pisałam eseje na te lub podobne tematy i dzięki temu udało mi się nie tylko dowiedzieć więcej o ludach zamieszkujących Syberię, ale też o dokonaniach Bronisława Piłsudskiego. Wtedy po raz pierwszy pomyślałam by powtórzyć jego podróż, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego jak duży okaże się to projekt.

Jednak jeszcze poza tym wszystkim, Bronisław Piłsudski był dla mnie ciekawą postacią z historii rodzinnej. Mój pradziadek, Józef, był młodszym bratem Bronisława. Nikt z bliższej rodziny nie znał większych szczegółów jego historii, ale ciekawiło nas to, że mamy licznych kuzynów w Japonii. Jako nastolatka nie umiałam poszukiwać informacji, nie miałam też dostępu do akademickich tekstów, a tylko w ten sposób można było dowiedzieć się czegokolwiek więcej na temat tej niesamowitej postaci. W końcu, jak już wcześniej wspomniałam, dopiero na studiach zaczęłam powoli docierać do podstawowych informacji i poszerzać swoją wiedzę, co tylko umocniło moją fascynację tą postacią.

Chciałabym swoim projektem podróży połączyć moje zainteresowania z tworzeniem i przekazywaniem wartościowych informacji o tej wybitnej postaci, a także o ciągle dość tajemniczym ludzie Ajnu, których kulturę Bronisław Piłsudski badał, mając na uwadze przede wszystkim młodsze osoby, które w dobie kultury cyfrowej większość informacji przyswajają poprzez wizualny internetowy przekaz.

 

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑